2018 KPSS Hakkında Önemli Bilgiler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:13

2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavı için geri sayım başlamış olsa da, özellikle sınava ilk kez girecek kişiler için hala cevaplanmayı bekleyen birçok soru bulunmaktadır. Burada merak edilen konular arasında sınav tarihi, hangi konuların çıkacağı, A ya da B grubunun ne anlama geldiği gibi sorular bulunmaktadır. Kişilerin kesinlikle bilmesi gereken hakkında yaptığımız araştırmaların sonuçları şu şekildedir.

KPSS sınavı, lisans mezunları için her yıl yapılmaktadır. 2018 yılında yapılacak olan bu sınav, her sene olduğu gibi Temmuz ayının ilk haftası ve Cumartesi Pazar günlerinde yapılacaktır. Lise mezunları için yapılan sınavlar, çift yıllarda yapılmaktadır. Bu sınav ise, Eylül ayının son Pazar gününde yapılacaktır. KPSS A Grubu sınavları, her yıl yapılmakta ve sınava hukuk fakültesi, fen edebiyat fakültesi, mimarlık ve mühendislik fakültesi ile iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olan ya da üçüncü sınıf öğrencileri katılabilmektedir. KPSS A grubundan sınava girecek olan kişiler, alanlarına göre uzmanlık gerektiren bölümlerden sınava girecektir. Sınavda, maliye, iktisat, hukuk ve muhasebe gibi alanlardan sorumlu olunacak, buna ek olarak da genel yetenek ve genel kültür konularının bulunduğu sınava, zorunlu olarak girilecektir.

A grubu sınavlarında, cumartesi günleri 60’ar soru bulunan genel yetenek ve genel kültür konularının bulunduğu sınav yapılacaktır. A grubundan sınava girecek kişiler, Pazar gününde ise iki ayrı oturum ile sınava katılacaktır. Pazar günü öğleden önce yapılacak olan oturumda hukuk, muhasebe, iktisat, işletme ve maliye konularında 30’ar soru bulunan sınava girilecektir. Pazar konya escort öğleden sonra girilecek sınavda ise yine 30’ar soru olacak şekilde çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, istatistik, uluslararası ilişkiler ve kamu yönetimi alanlarında sınava girilecektir.

KPSS B grubundan sınava girecek kişiler, çift yıllarda sınava katılacaktır. İçerisinde bulunduğumuz yıl yapılmayan B grubu sınavı, 2018 yılında yapılacaktır. Sınava girecek olan kişiler alacakları puanlara göre koruma, hizmetli, memur ya da güvenlik görevlisi gibi alanlarda memuriyet hakkına sahip olabilecekler. Genel yetenek ve genel kültür sınavına girecek olan kişiler; matematik, sayısal mantık, Türkçe, sözel mantık, geometri, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler üzerinden sınava girecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir