2018 KPSS Sınav İçeriği

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:04

2018 KPSS Sınav İçeriği

2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavı, hem alan bilgisi üzerinden hem de çift yıllarda yapılan ve ortaöğretim düzeyinde sınava girecek olan kişiler için düzenlenmektedir. Sınava hazırlanacak olan kişiler, KPSS sınav içeriği üzerinden çalışmalarını başlatmalı ve kaynak seçimlerini de buna göre yapmalıdırlar. Gireceği KPSS’nin türüne göre, kişilerin bilmesi gereken sınav içerikleri, aşağıdaki gibidir.

2018 KPSS Ortaöğretim Sınav İçeriği

Ortaöğretim düzeyinde KPSS sınavına girecek olan kişiler, genel yetenek ve genel kültür üzerinden sınava girecektir. Burada genel yetenek olarak adlandırılan bölümde 30 adet Türkçe ve 30 adet de Matematik – Geometri alanlarında sınav ile karşılaşacaktırlar. Önceki dönemleri göz önünde bulundurduğumuz zaman, Türkçe alanında en çok soru gelen konular sözcük bilgisi, dil bilgisi anlatım bozukluğu, okuduğunu anlama ve yazım noktalama şeklindedir. Konu dağılımları içerisinde ise en çok soru, okuduğunu anlama yani paragraf konuları üzerinden gelmektedir. Bundan dolayı kişilerin diğer konulara ek olarak, paragraf sorusu çözme konusunda daha büyük bir çaba harcaması gerekmektedir.

Matematik ve Geometri alanındaki sınavlarda ise, sayılarla işlem yapma, matematiksel ilişkiler, problem çözme, temel geometrik bilgiler ve grafik okuma alanlarında soru gelmektedir. Bu konular arasında en çok soru, her yıl problem çözme üzerinden gelmektedir.

Genel kültür kısmında ise, tarih coğrafya ve vatandaşlık konularından sınav gelmektedir. En çok soru gelen konulara baktığımız zaman, tarih bölümünde Atatürk İlke ve İnkılapları, Coğrafya bölümünde Türkiye’nin ekonomik özellikleri ve Vatandaşlık bölümünde de güncel konulardan çok sayıda soru geldiği görülmektedir.

2018 KPSS Lisans Sınav İçeriği

KPSS sınav içeriği için lisans düzeyinde girecek olan kişiler, genel yetenek ve genel kültür alanında sorular ile karşılaşacaktır. Burada Türkçe’den 30, Matematik’ten 27, Geometri’den 3, Tarih’ten 27, Coğrafya’dan 18, Vatandaşlık’tan 9 ve güncel bilgilerden de 6 soru gelmektedir. Toplamda 120 sorunun geleceği KPSS Lisans sınavında, kişiler A Grubundan sınava girmek istediklerinde daha ayrı bir çalışma programı hazırlamalıdırlar. Lisans grubundan gireceğiniz sınav, Temmuz ayının ilk cumartesi gününde olacaktır. Alan sınavları da bu sınavın bir sonrasındaki günde yapılacaktır. Hangi puan düzeyinde tercih yapmayı düşünüyorsanız, puanınızı etkileyecek konulara daha fazla ağırlık vermeniz gerekecektir.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir